Podologia
Starogard Gdański
Podologia to nauka o pielęgnacji stóp, która stanowi ważną dziedzinę kosmetyki. Podolog, czyli specjalista medycznej pielęgnacji stóp, wykorzystując swoją wiedzę i dostępne metody, zapobiega zmianom patologicznym na stopach.
Właściwa i systematyczna pielęgnacja to jeden z elementów profilaktyki zdrowotnej. Stopy są cennym źródłem informacji o zdrowiu człowieka. Istotnym problemem z punktu widzenia podologii jest niebezpieczeństwo powikłań u osób chorych na cukrzycę czyli Zespół stopy cukrzycowej. Najważniejsze dla diabetyków to systematyczna kontrola i pielęgnacja stóp.
Osoby dotknięte zaburzeniami w obrębie stopy uzyskają pomoc w naszym gabinecie!
Gabinet podologiczny PROSKIN Starogard Gdański oferuje:
Pedicure
Zabieg pielęgnacyjny, którego głównym zadaniem jest poprawa kondycji i wyglądu stóp oraz paznokci. Rodzaj pedicure dobiera się odpowiednio do potrzeb klienta. Wyróżniamy między innymi pedicure hybrydowy oraz pedicure podologiczny.
- Pedicure hybrydowy, zwany również kosmetycznym, polega na zmyciu lakieru, skróceniu płytki paznokciowej i usunięciu skórek. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych preparatów możemy zlikwidować zrogowaciały naskórek na piętach i podeszwie. Zabieg zostaje wykończony profesjonalnym wykonaniem stylizacji lakierem hybrydowym. W efekcie z gabinetu wychodzimy z zadbanymi, gładkimi i zdrowymi stopami.
- Pedicure podologiczny wykonujemy, gdy borykamy się z różnego rodzajami bolesnymi zmianami w obrębie stóp i paznokci. Są to najczęściej nagniotki, odciski, modzele, popękane pięty czy urazy paznokci o różnym podłożu chorobowym lub mechanicznym. Podolog, który posiada obszerną wiedzę, określa przyczynę danego problemu oraz wdraża stosowne leczenie. Nie bez przyczyny pedicure podologiczny zwany jest także pedicurem leczniczym. Gabinet podologiczny wyposażony jest w niezbędne, specjalistyczne preparaty i narzędzia. Zabieg polega głównie na usunięciu nieestetycznych i bolesnych defektów, rekonstrukcji paznokci oraz pielęgnacji stóp.
Korektę wrastających paznokci
Przy prawidłowo rosnącej płytce paznokciowej krawędzie wyrastają ponad wał okołopaznokciowy. Paznokcie zaczynają wrastać, kiedy ich boczny brzeg, z jakiegoś powodu, zakrzywia się i uciska na tkanki miękkie łożyska, położone pod nimi. Powoduje to w początkowej fazie ból, który z czasem staje się coraz intensywniejszy. Następnie pojawia się opuchlizna i powstaje obrzęk, zaczerwienienie, aż w końce może dojść do przerwania ciągłości skóry.
To w konsekwencji prowadzi kolejno do wysięku płynu surowiczego i treści ropnej, a także rozrostu ziarniny. Poza dotkliwym bólem, może takiej ranie towarzyszyć infekcja, co znacznie utrudnia proces gojenia.
- Klamra na wrastające paznokcie: ma za zadanie wyprostować paznokieć, który w następstwie zaczyna rosnąć prawidłowo. Klamry na paznokcie nosimy kilka miesięcy. Podczas tej przypadłości należy szybko reagować i wdrożyć leczenie, w przeciwnym razie objawy mogą się nasilić a proces leczenia wydłużyć.
- Rurki korekcyjne na wrastający paznokieć: Stosowanie tej metody zaleca się przy ucisku płytki paznokciowej na wał paznokciowy. Brzeg paznokcia umieszcza się w przeciętej wzdłuż rurce i zabezpiecza klejem. Rurka zapobiega drażnieniu naskórka i pozwala na bezpieczny wzrost paznokcia bez uszkadzania wału paznokciowego.
- Tamponady na wrastający paznokieć: Jest to mały opatrunek z odpowiedniego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym. Tamponada ma za zadanie odseparować twardą płytkę paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija.
- Klamry klejone na wrastające paznokcie: klamra klejona stanowi dobre połączenie sprężystego drutu i klamry klejonej. Stosuje się ją przy zdeformowanych, boleśnie wrastających i wkręcających się paznokciach. Ponadto umożliwia użycie klamry drutowej, nawet gdy dostępna jest tylko jedna strona paznokcia. W zależności od zastosowania klamra może działać tylko na jednej lub na obu stronach paznokcia.
Usuwanie odcisków w PROSKIN Starogard Gdański
Forma w jakiej zostanie przeprowadzony zabieg usunięcia odcisku zależy od rodzaju zmiany, jej umiejscowienia oraz tego, czy wdał się stan zapalny. W celu pozbycia się płytszego odcisku wykorzystuje się metodę dłutowania. Stosowana jest bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce, a do jej przeprowadzenia wykorzystuje się dłuto podologiczne. W przypadku usuwania dużych odcisków często należy wykonać pare zabiegów aby móc pozbyć się ich całkowicie.
Usuwanie kurzajek, brodawek
Usunięcie kurzajki następuje przy użyciu elektrokoagulacji która polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 - 21 dni.
Rekonstrukcja paznokcia
W gabinecie podologicznym preparaty wykorzystywane w procesie rekonstrukcji są substancjami o działaniu: bakteriostatycznym, oraz grzybostatycznym. Oznacza to, że hamują rozwój bakterii i grzybów, mają działanie przeciwzapalne. W pierwszym etapie zabiegu przygotowuje się łożysko paznokcia do zabiegu rekonstrukcji, po odpowiednim przygotowaniu łożyska na paznokieć zostaje nałożony żel. Za pomocą odpowiedniego frezu zostaje uformowany kształt paznokcia.
Zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu paznokcie można malować.
Usuwanie modzeli i zrogowaceń
Z czasem modzele oprócz nieestetycznego wyglądu mogą powodować ból. Już na pierwszej wizycie można usunąć modzele przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku obniżenia główek kości śródstopia – deformacji w układzie kostnym – stałe usunięcie modzeli jest niemożliwe. Zabieg należy powtarzać min. 1 raz na 3 miesiące.
Pękające pięty
Profesjonalny zabieg leczniczy polega na ścieraniu zrogowaciałego naskórka za pomocą specjalnych frezów podologicznych. Po zakończeniu frezowania, w pięty wciera się różnego typu substancje nawilżające. Zamiast frezowania, wykonuje się też pedicure kwasowy wykorzystujący działanie kwasów mlekowego i cytrynowego. Uwaga – zabieg ten nie jest wskazany w przypadku osób cierpiących na takie schorzenia, jak łuszczyca oraz grzybica. Cały zabieg jest bezbolesny, po zabiegu jest przyjemniejsza w dotyku, zostaje przywrócony większy komfort podczas chodzenia.