Usuwanie zmian skórnych

Elektrokoagulacja to metoda polegająca na usuwaniu zmian skórnych przy wykorzystaniu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości.

Podczas zabiegu ścinamy białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich, punktów rubinowych i naczyniaków gwiaździstych.

W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C. Do zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę. Elektrody podlegają sterylizacji po każdym użyciu.

Głównymi wskazaniami do elektrokoagulacji są takie zmiany skórne jak:
- brodawki wirusowe,
- brodawki łojotokowe,
- włókniaki,
- kaszaki,
- torbiele łojowe,
- prosaki.

Jak poznać, że zmiany skórne kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji?

Brodawki płaskie są wywołane przez wirus. Występują głównie na dłoniach i twarzy w postaci drobnych jasnych lub brunatnych guzków o płaskiej powierzchni. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.

Włókniaki miękkie to grudkowate narośla skórne, które zwykle pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy (w tym na powiekach) oraz skóry głowy. Zmiany są okrągłe i mają charakter rogowaciejącej narośli. Zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, istnieje jednak ryzyko naderwania, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybiera postać miękkiego guzka koloru zdrowej skóry lub brunatnego.

Brodawki łojotokowe rozwijają się głównie u osób dorosłych. Zazwyczaj występują na szyi i plecach. Mają kolor ciemnobrunatny i są szorstkie. Powoli rozrastają się, osiągając nieraz kilka centymetrów średnicy. Usuwamy tylko niewielkie brodawki łojotokowe. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.

Naczyniaki gwiaździste (często nazywane pajączkami naczyniowymi) to zmiana występująca najczęściej w obrębie twarzy młodych kobiet. Liczne naczyniaki gwiaździste często pojawiają się w ciąży lub okresie połogu. Mogą także towarzyszyć schorzeniom wątroby. W części centralnej pajączka widoczne jest małe naczynie tworzące czerwony guzek, którego wielkość nie przekracza zwykle kilku milimetrów. Może on pulsować, a pod wpływem ucisku chwilowo blednie. Naczynia włosowate odchodzą od guzka w sposób promiesity, tworząc wygląd „pajączka”, skąd jego zwyczajowa nazwa. Naczyniak gwiaździsty może występować pojedynczo w obrębie skóry, częściej jednak spotyka się mnogie zmiany.

Jak wykonywany jest zabieg i ile trwa?

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z kosmetologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Klient zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu.

Usuwanie włókniaków, punktów rubinowych i brodawek to zabieg szybki. Czas usuwania jednej zmiany to kilkanaście sekund do około minuty.

Przeciwwskazania do zabiegu: Zalecenia po zabiegu:
  • rozrusznik serca
  • ciąża
  • zły stan ogólny
  • choruje na zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)
  • przez pierwsze dni unikaj mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu,
  • nie wykonuj intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 7 dni po zabiegu,
  • nie korzystaj z gorącej kąpieli i sauny 14 dni po zabiegu,
  • nie wystawiaj miejsca po zabiegu na działanie słońca lub lampy solarium przez 4 tygodnie po zabiegu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Cel i efekt operacji: sprawne i skuteczne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Nazwa operacji: wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania “Chata Kociewia”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.